Projekt skierowany do szkół ponadpodstawowych

W Kuchni Vikinga z jedzeniem jesteśmy za pan brat. Wiemy też, że ogólnopolski zasięg naszej firmy można wykorzystać w słusznej sprawie. Za tę słuszną sprawę obraliśmy profilaktykę młodzieży w temacie zdrowej relacji z jedzeniem. TEAM KV X Martyna Kaczmarek

Podczas spotkań przyjrzymy się relacji z jedzeniem. Wykorzystując technikę uważnego jedzenia (ang. mindful eating) pokażemy jak zadbać o to, by zależność ta nie doprowadziła do zaburzeń odżywiania w przyszłości. Relacja z jedzeniem przenosi się na otaczający nas świat, bywa często manifestem stylu życia. Zagadnienie przybiera przeróżne formy, które bywają zaskakujące nawet dla dorosłych.

Nasze ciało to nasz dom i należy o nie dbać. Jednak czy potrafimy to robić? Zewsząd zalewają nas wzorce: „tak ma wyglądać zdrowe ciało”, „tak wygląda chore”. Wygląd i kondycja ciała stanowi o statusie, pochodzeniu, lepszości i gorszości. Chcemy pokazać młodym ludziom, że nasze ciała są OK i żeby o nie dbać, trzeba zacząć od głów.

Są różne – mniej i bardziej popularne. Na naszym spotkaniu, chcemy uświadomić młode osoby, że żadne zaburzenia nie są powodem do wstydu. Ma to pomóc nie tylko osobom, które będą obecne na spotkaniu, ale również ich bliskim. Przekazana wiedza pozwoli nastolatkom na szybką reakcję. Być może problem będzie dotyczył nie ich samych, a rówieśników, którym będą mogli pomóc.

Martyna Kaczmarek

Ambasadorką programu jest Martyna Kaczmarek – znana influencerka, feministka, działaczka społeczna, przedsiębiorczyni, edukatorka, a także autorka książki pt. „CiałoKochane. Jak zaakceptować swoje ciało, gdy cały świat wmawia ci, że jesteś niewystarczająca” – promującej nurt ciałopozytywności. Martyna Kaczmarek w swoich mediach społecznościowych promuje nurt ciałopozytywności i przekazuje treści bliskie ruchowi feministycznemu.

Ewa Kamińska

Materiały edukacyjne wykorzystywane w naszym programie oraz szkolenie edukatorów opracowane zostały przez Ewę Kamińską – pedagożkę, trenerkę mindfulness, nauczycielkę, która przez ostatnie lata współtworzyła program zajęć dla dzieci i młodzieży o emocjach i koncentracji „Super Rockets PAARO”. Temat zaburzeń odżywiania jest jej szczególnie bliski, ponieważ sama jako nastolatka borykała się z tymi stanami behawioralnymi, szukając dla siebie pomocy. Przeszła więc drogę, o której będzie mówić, by ułatwić jej pokonanie innym, młodym ludziom. Wiedza z zakresu psychodietetyki jest według niej wiedzą podstawą, którą powinno się zdobywać już w szkole. Stąd chętnie zaangażowała się w nasz projekt, w którym jest odpowiedzialna za wyszkolenie wszystkich edukatorów. Chcemy dotrzeć do wielu szkół, by poszerzać świadomość nastolatków w zakresie zaburzeń odżywiania. Wspólnie wyznajemy zasadę, że pierwszym krokiem do wyjścia z problemu jest zauważenie go.

Brałeś udział w naszych zajęciach?
Podziel się opinią!

Wypełnij ankietę

Brałeś udział w naszych zajęciach?
Podziel się opinią!

Wypełnij ankietę