Pilnowanie diety to często spore wyzwanie — zwłaszcza wieczorem, gdy bijemy się z myślami, czy może coś zjeść, czy lepiej położyć się do łóżka i zignorować uczucie głodu. Każdy z nas jednak wie, że nie jest to najlepszy pomysł, ponieważ burczenie w brzuchu na pewno nie pomoże zasnąć. Co więc jeść późnym wieczorem, by zachować dietę i jednocześnie nie zaszkodzić organizmowi? Mamy dla was najważniejsze informacje i garść wskazówek.
Czy jedzenie późnym wieczorem sprzyja tyciu?
Wiele osób słyszało powiedzenie, że ostatni posiłek należy przyjmować o godzinie osiemnastej. To mit. Wieczorną kolację najlepiej spożyć na dwie lub trzy godziny przed snem. Powinna ona być lekka, ale też pożywna. To po prostu kolejny posiłek, który dostarcza nam wartości odżywczych i energii. Co ważne: przed snem można śmiało zjeść dodatkowo przekąskę. Niskokaloryczną i prostą, ale przede wszystkim niewielką. Jedna porcja nie powinna przekraczać 250 kcal.
Pamiętajcie jednak o istotnej kwestii: jeżeli macie problemy z unormowaniem wagi, a dieta spędza wam sen z powiek, sięgnijcie po poradę specjalisty. Dietetyk ułoży wasz jadłospis, biorąc pod uwagę wiele czynników.
Jedzenie wieczorem — na co można sobie pozwolić?
Najpierw warto wymienić produkty, których na pewno należy unikać wieczorową porą. A będą to:
- Słodycze
- Produkty przetworzone — chipsy, gotowe dania, frytki, słabej jakości, tłuste wędliny itp.
- Smażone i bardzo tłuste potrawy
- Produkty ciężkostrawne, na przykład czerwone mięso, tłuste, pleśniowe sery itp.
- Owoce, zwłaszcza te z wysokim indeksem glikemicznym, jak banany, kiwi, czy ananas
Co śmiało możecie zjeść na wieczorną kolację?
- Lekkostrawne węglowodany: pieczywo pełnoziarniste, tortillę, kaszę itp.
- Produkty białkowe: chude wędliny, drób, nabiał (na przykład twarożek lub jogurt)
- Oleje roślinne, pestki (na przykład dyni lub słonecznika)
Jedzenie późnym wieczorem to także przekąska, można ją zjeść na godzinę przed snem. Co wybrać?
- Produkty białkowe, na przykład serek wiejski, jogurt
- Jedzenie wieczorem nie oznacza wcale wykluczania węglowodanów. Wybierajmy wtedy produkty pełnoziarniste, na przykład pieczywo lub tortillę. Unikajmy węglowodanów z wysokim indeksem glikemicznym, które szybko podnoszą poziom cukru we krwi, takich jak biały ryż, ziemniaki lub kasza jaglana
- Warzywa, najlepiej surowe: paprykę, ogórek, sałaty, pomidory, rzodkiewki, kalarepę
Jedzenie w nocy — czy to zdrowe?
Wiele zależy od tego, czy ktoś budzi się głodny i kieruje swoje kroki do lodówki, czy też kładzie się bardzo późno, na przykład o drugiej lub trzeciej nad ranem. W tym drugim wypadku, przekąska, a nawet bardzo późna kolacja to nic niezwykłego. Jak już wspominaliśmy, chodzenie spać „na głodniaka” to zły pomysł. Może to spowodować napady głodu nocą, które będą zaburzać sen i powodować nocne podjadanie. Jeżeli zdarza się to często, warto skonsultować sprawę z lekarzem, zrobić wszystkie badania, a później spotkać się z dietetykiem. Być może coś w waszej codziennej diecie sprawia, że nocą budzi was uczucie głodu i nadmierny apetyt.
Co w sytuacji, jeżeli już zdarzy się sytuacja, gdy jedzenie w nocy jest po prostu nieuniknione? Sięgajcie po coś, co jest lekkostrawne: jogurt, maślankę, hummus, delikatną jajecznicę (niesmażoną), omlet. Starajcie się, aby zjeść taką przekąskę powoli i przyjąć niewiele pokarmu: na przykład tylko kilka łyżek jogurtu z dodatkiem warzyw. Warto zawsze mieć takie produkty pod ręką.
Jedzenie wieczorem, czyli pomysły na kolację
Oto kilka pomysłów, które można śmiało wykorzystać na wieczorny posiłek, spożyty mniej więcej trzy godziny przed snem.
- Tortilla pełnoziarnista z piersią kurczaka
Jedną tortillę posmarować jogurtem naturalnym, pastą fasolową lub hummusem. Na to położyć dwa lub trzy plastry ugotowanej wcześniej na parze piersi kurczaka oraz warzywa: plastry pomidora, ogórka i zieleninę (na przykład rukolę). Tortillę zwinąć w rulon. To danie świetnie sprawdzi się, jako jedzenie wieczorem, ale może być także drugim śniadaniem.
- Kanapki z pastą jajeczną
Dwie kromki pieczywa razowego, podane z pastą jajeczną. Do jej przygotowania potrzebne będzie jedno jajko na twardo, łyżeczka jogurtu naturalnego, sól oraz pieprz. Kanapki najlepiej serwować z zielonymi warzywami, na przykład sałatą i świeżym ogórkiem.
- Kasza jaglana z warzywami
Kaszę jaglaną (około 4 łyżki) należy ugotować i lekko przestudzić. Surowe warzywa, takie jak ogórek, papryka, oliwki pokroić w kostkę i wymieszać z kaszą. Można podawać z sadzonym jajkiem lub grillowanym tofu.
Jeśli nie masz pomysłu na obiad i kolację, sprawdź naszą dietę dla par, w której znajdziesz smaczny i pożywny obiad, a także kolację dla dwóch osób, która pozwoli Ci zapomnieć o wieczornym podjadaniu 🙂
Jedzenie późnym wieczorem lub jedzenie w nocy — co wybrać na przekąskę?
Oto kilka propozycji, które nie będą obciążać żołądka, nie zakłócą snu, a jednocześnie nie będą sprzyjać tyciu.
- Jogurt z kawałkami świeżego ogórka
Ogórek pokroić w drobną kostkę i dodać do jogurtu naturalnego. Doprawić odrobiną soli i pieprzu i zjadać od razu, w przeciwnym razie warzywo zacznie puszczać wodę i rozwodni przekąskę.
- Kanapka z pastą fasolową
Jedną kromkę pieczywa posmarować pastą z fasoli (można zastąpić hummusem lub pastą z pieczonych warzyw). Podawać z ogórkiem kiszonym lub innym warzywem. Pasztety warzywne (lub mięsne) można śmiało kupować w sklepach. Wystarczy czytać etykiety i wybierać produkty z dobrym składem. A tych nie brakuje!
- Serek wiejski z warzywami
Serek można zjeść z dowolnymi warzywami sezonowymi. Warto go doprawić, by był jeszcze smaczniejszy.
- Twarożek z rzodkiewką
To klasyka, którą śmiało można wprowadzić do diety odchudzającej. Świetnie sprawdzi się, jako jedzenie późnym wieczorem. A wystarczy wymieszać twarożek z odrobiną jogurtu i posiekaną lub startą rzodkiewką. Najlepiej zjeść go z kromką razowego pieczywa. W zimie, gdy brakuje rzodkiewek, warto sięgnąć po kalarepę.
- Hummus z warzywami
Około 100 gramów hummusa zajadajcie ze świeżą marchewką, kalarepą, papryką, selerem naciowym.
Czy jedzenie późnym wieczorem może być dietetyczne?
Oczywiście, że tak. Jak już wspominaliśmy — to właśnie chodzenie spać z uczuciem głodu będzie zaburzało rytm naszej zdrowej diety. Kolacja i przekąska pomoże zapobiec takiej sytuacji. Na pewno warto ograniczyć jedzenie w nocy. Regularne, odpowiednio zbilansowane posiłki pomogą to osiągnąć.
Jeśli chcesz zacząć żyć zdrowo i smacznie, zapoznaj się z naszą ofertą i wybierz catering dietetyczny skrojony na Twoje potrzeby 🙂