Jak skutecznie schudnąć – 10 sprawdzonych metod i porady motywacyjne

23 lutego 2023
zdrowe-menu-przepis-jedzenie-dieta

Fiksacja na punkcie odchudzania nigdy nie wychodzi na dobre. Odchudzając się, można zapędzić się i popaść w zaburzenia odżywiania, albo – co gorsza – dorobić się niedoborów. A warto przecież pamiętać, że nie ma czegoś takiego jak dieta cud — są tylko dobre nawyki, które możesz wprowadzić do swojego życia. To one mogą one spowodować, że skutecznie schudniesz. Musisz jednak zdać sobie sprawę z tego, że nie będzie to proces raptowny, a raczej ewolucja Twojego wyglądu i sposobu myślenia na temat diety.

Poznaj 10 skutecznych metod i porad motywacyjnych, aby zrealizować cel pt. „chcę schudnąć”.

Skorzystaj z pomocy dietetyka 

Jeżeli próbowałaś już wielu diet cud, diet eliminacyjnych czy oczyszczających, ale mimo to ciągle nic nie działa, to z pewnością popełniasz jeden podstawowy błąd — traktujesz dietę przez pryzmat zrzucenia zbędnych kilogramów. A przecież dieta to sposób odżywiania, a nie chwilowa zmiana nawyków czy moda. Warto więc skorzystać z porad dietetyka, który wskaże, gdzie popełnia się błędy i wyliczy właściwy bilans kaloryczny czy bezpieczny deficyt kaloryczny, który pozwoli stracić zbędne kilogramy, a jednocześnie nie doprowadzić organizmu do niedoborów.

Zamień węglowodany proste na złożone, a tłuszcze przetworzone na kwasy tłuszczowe 

W skutecznej diecie należy wprowadzać zmiany stopniowo. Wśród nich może być np. rezygnacja z węglowodanów prostych. Jednak całkowita eliminacja węglowodanów jest błędem, gdyż w zbilansowanej diecie potrzebne są zarówno tłuszcze, białka, jak i węglowodany, z tym że te zdrowe. Zatem należy sięgać po produkty zawierające węglowodany złożone, jak np. makarony. Jeżeli chodzi o tłuszcze, to także należy zamienić te przetworzone na wielonienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6, najlepiej w postaci olejów tłoczonych na zimno dodawanych do warzywnych czy warzywno-owocowych sałatek.

Jeśli szukasz diety odchudzającej, która pozwoli Ci zrzucić kilka kilogramów bez konieczności rezygnowania ze smaku, sprawdź naszą dietę LadiesVibes.

Wybierz aplikację do liczenia kalorii 

Jeżeli zależy Ci na tym, by na dobre zrzucić zbędne kilogramy, możesz pobrać aplikację do liczenia i śledzenia kalorii, która pozwoli Ci obserwować własne błędy. Wybierając taką aplikację, musisz jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Przede wszystkim warto zastanowić się, jakie funkcje są dla nas najważniejsze. Niektóre aplikacje oferują tylko prosty kalkulator kalorii, podczas gdy inne pozwalają na śledzenie makroskładników, takich jak białka, węglowodany i tłuszcze. Niektóre aplikacje oferują także funkcje społecznościowe, takie jak udostępnianie posiłków lub połączenie z innymi użytkownikami w celu dzielenia się przepisami lub doświadczeniami.

Innym ważnym czynnikiem jest dokładność danych, na których opiera się dana aplikacja. Wiele aplikacji korzysta z ogólnych wytycznych dotyczących spożywania kalorii, podczas gdy inne opierają się na danych z konkretnych badań naukowych. Warto wybrać aplikację, która bazuje na solidnych źródłach i oferuje najbardziej aktualne informacje.

Wybierz formę ruchu, którą lubisz i uprawiaj sport regularnie  

Sama dieta nie będzie skuteczna bez ruchu, bo jak już wspomnieliśmy diety z wyraźnym deficytem kalorycznym nie są zdrowe dla organizmu. Zatem ów deficyt najlepiej uzyskać przez wzmożoną aktywność. Warto wprowadzić przynajmniej godzinę ruchu dziennie. Na początku może być to spacer, a potem można przejść do marszobiegów i biegów. Raz w tygodniu warto wybrać się na basen, który wspomaga odchudzanie. Jednak jeśli chcesz schudnąć, po uprawianiu aktywności fizycznej nie jedz dużych i ciężkich posiłków, bo mogą one zaprzepaścić Twój wysiłek.

Zainstaluj aplikację do monitorowania aktywności  

Wśród naszych porad, jak skutecznie schudnąć nie mogło zabraknąć zainstalowania aplikacji do monitorowania aktywności. Nie tylko monitorowanie ilości spożywanych kalorii na diecie jest istotne, bo jak już wspomnieliśmy wyżej, aktywność fizyczna jest równie ważna co zdrowa dieta. Jeśli jednego dnia nie uda się wykonać zamierzonego celu, to w kolejnych można to nadrobić. Trzeba jednak pamiętać, że regularność jest ważna, bo np. zwiększenie aktywności jednego dnia trzykrotnie nie zrekompensuje siedzenia na kanapie przez trzy dni wcześniej.

Rób zawsze listy zakupów i się ich trzymaj 

Lista zakupów jest ważnym narzędziem dla każdego, kto chce schudnąć. Planowanie posiłków i robienie zakupów z wyprzedzeniem może pomóc w uniknięciu impulsywnych zakupów, które często prowadzą do wyboru niezdrowych produktów i przekąsek.

Zaangażuj rodzinę w przejście na zdrową dietę 

Rodzina może mieć ogromny wpływ na nasze zdrowie i styl życia, w tym na nasze próby schudnięcia.

Zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ, jest związany z podejmowanymi przez nas decyzjami dotyczącymi diety i aktywności fizycznej. Warto więc zaangażować swoją rodzinę w przejście na zdrową dietę jeśli zależy Ci na zrzuceniu kilku kilogramów.

Nie chodzi tu jednak o to, by kogoś do diety zmuszać, ale pokazać mu, że jest dla niej zdrowsza alternatywa. Tak zwany fast food można przygotować w wersji zdrowszej w domu, zamieniając pewne składniki na inne. Np. zamiast burgera wołowego można przygotować drobiowego i to beztłuszczowego, na pełnoziarnistej bułce, a do niego włożyć mnóstwo świeżych warzyw.

Nagradzaj się za małe sukcesy, ale nie słodkimi przekąskami 

Podczas każdej czynności dotrzesz kiedyś do momentu, w którym zobaczysz, że Twoje działania nie są już tak skuteczne jak na początku podjęcia wyzwania. Nie inaczej jest podczas chudnięcia na diecie.

Gdy zobaczysz, że nie chudniesz już tak szybko, Twoja motywacja na pewno zmaleje. Jednak możesz temu przeciwdziałać, nagradzając się za każdy mały sukces.

Dlatego wśród naszych porad jak skutecznie schudnąć nie może zabraknąć tej, by nagradzać się za małe sukcesy w diecie. Możesz kupić sobie bilet do kina na film, na który długo czekałeś/czekałaś albo zakupić książkę. A może ucieszy Cię nowa gra albo para butów? Na pewno jednak nie należy nagradzać się słodkimi przekąskami, tym bardziej tymi gotowymi, bo to prowadzi do błędnego koła w odchudzaniu, a w konsekwencji rezygnacji z obranej diety.

Jeśli coś pójdzie niegodnie z planem, nie rezygnuj 

Może się zdarzyć, że, mimo że się starasz, to jednak pewne grzeszki się zdarzą. Np. udając się do kogoś na urodziny trudno siedzieć i popijać wodę, tłumacząc, że jest się na diecie. Zjedzenie kawałka tortu raz na jakiś czas nie zrujnuje Twojej diety, jeśli w kolejnych dniach wrócisz do stałego planu czy zaplanujesz sobie w związku z tym dłuższą aktywność fizyczną. Nie możesz rezygnować przy pierwszym niepowodzeniu, bo słabości się zdarzają i trzeba to zaakceptować i trzymać się konsekwentnie planu w kolejnych dniach.

Uśmiechnij się do siebie każdego dnia i powiedz sobie, co w sobie lubisz, a co chcesz zmienić   

Musisz mówić sobie każdego dnia, że podobasz się sobie i wyglądasz coraz lepiej. Możesz też mierzyć się co kilka tygodni, aby sprawdzać efekty Twojej pracy. Czasami waga nie pokazuje tego, że utraciło się trochę zbędnej masy, choćby ze względu na zatrzymaną wodę w organizmie, ale miarka zawsze prawdę Ci powie.