Jak skutecznie obniżyć ciśnienie krwi?

19 marca 2023
kontrola-cisnienia-krwi

Pulsujące skronie, zawroty głowy, szum w uszach… Wysokie ciśnienie krwi może być nie tylko nieprzyjemnym doznaniem, ale też poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Jeśli zmagasz się z tym problemem, z pewnością zastanawiasz się, jak można go skutecznie zmniejszyć.

W tym artykule przedstawimy naturalne metody i strategie, które pomogą nam obniżyć ciśnienie krwi i tym samym, poprawić nasze zdrowie oraz jakość życia. Odkryjemy też, jak poprzez zmiany w diecie, regularne ćwiczenia, zarządzanie stresem, a także inne proste, lecz skuteczne sposoby, możemy ujarzmić ciśnienie i wprowadzić harmonię w naszym układzie krążenia.

Kiedy ciśnienie krwi jest zbyt wysokie?

Jeżeli ciśnienie tętnicze u pacjenta w trakcie wizyty lekarskiej jest wyższe niż 140/90 mm Hg, wówczas możemy mówić o wysokim ciśnieniu krwi. W domowych warunkach, aby określić ten stan, ciśnienie powinno być wyższe niż 135/85 mm Hg. Co powoduje wysokie ciśnienie krwi? Mogą być to uwarunkowania genetyczne, ale równie często stoi za tym niezdrowy styl życia: dieta, nadużywanie alkoholu, papierosy u brak ruchu oraz stres.

Warto wiedzieć, że wyróżniamy różne stadia nadciśnienia tętniczego. I stopień, czyli 140-159/90-99 mm Hg nie niesie ze sobą bezpośredniego ryzyka powikłań i chorób towarzyszących. Za to w późniejszych stadiach znacząco rośnie ryzyko zgonu z powodu chorób układu krążenia. Jak podaje Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego, w Polsce z wysokim ciśnieniem zmaga się około 42% mężczyzn i 33% kobiet. Jakie są objawy wysokiego ciśnienia krwi? Mogą być to zawroty i bóle głowy, kołatanie serca, potliwość, kłopoty ze snem, uderzenia gorąca oraz gorsze samopoczucie. Wraz z postępowaniem choroby, pojawia się między innymi zaburzenie widzenia oraz obniżenie sprawności intelektualnej.

Czy istnieją sposoby na obniżenie ciśnienia krwi i czy są one skuteczne? Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu.

Dieta — co warto jeść, a czego unikać?

W przypadku problemów z nadciśnieniem tętniczym jednym z najważniejszych czynników jest ograniczenie spożycia soli kuchennej. Dzienna dawka nie powinna przekraczać 5 mg soli na dobę dla jednej osoby — to jedna, płaska łyżeczka. Aby wprowadzić to zalecenie w życie warto:

  • Zwiększyć ilość innych przypraw i nie dosalać potraw w kuchni
  • Unikać produktów konserwowanych
  • Jeść potrawy przygotowane ze świeżych produktów

Czego jeszcze unikać? Przetworzonej żywności (słodyczy, przetworów z wątpliwym składem, chipsów, fast foodów itp.) oraz smażenia.

Osoby, które chcą obniżyć ciśnienie krwi, powinny spożywać dużo warzyw, owoców, a także orzechy i ryby morskie. Wśród produktów, które działają szczególnie skutecznie na obniżenie ciśnienia znajdują się:

  • Czosnek
  • Buraki
  • Olej z czarnuszki
  • Imbir
  • Zielona herbata
  • Kakao oraz gorzka czekolada z wysoką zawartością miazgi kakaowej
  • Oliwa z oliwek
  • Awokado
  • Migdały
  • Dynia

Jak widać, większość z nich bardzo łatwo wprowadzić do codziennej diety. Oprócz produktów żywnościowych należy także prawidłowo i regularnie nawadniać organizm, wypijając średnio 2,5 litra wody na dobę.

Jeżeli chcesz rozpocząć przygodę ze zdrowym odżywianiem, ale nie wiesz, od czego zacząć, zapoznaj się z naszą ofertą lub od razu wybierz dietę standard, która idealnie sprawdzi się dla każdego 🙂

Ćwiczenia fizyczne — jakie rodzaje ćwiczeń najlepiej obniżają ciśnienie krwi?

Pierwszym krokiem będzie wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej. Ćwiczenia należy wykonywać minimum trzy razy w tygodniu, powinny one każdorazowo przekraczać 30 minut.

Dla osób zmagających się z ciśnieniem tętniczym najlepsze będą ćwiczenia aerobowe, które dotleniają organizm. Zaliczymy do nich szybki marsz, przebieżki (trucht), jazdę na rowerze lub rolkach, nordic walking, pływanie, jogę, taniec. Ich najważniejszą zaletą jest poprawa wydolności oddechowej. Narządy zostają dotlenione, wzmacnia się serce, poprawia się elastyczność naczyń krwionośnych.

Bardzo ważne będzie również pilnowanie prawidłowej masy ciała. Ćwiczenia bardzo w tym pomogą. Nadciśnienie tętnicze dotyka często osoby starsze. Zarówno dla nich, jak i dla osób z otyłością, warto wprowadzać sport stopniowo, zaczynając od zwyczajnych, choć dosyć intensywnych spacerów, a później zwiększając poziom trudności.

Bardzo spokojne aktywności, takie jak delikatna joga, spacerowanie, a nawet pływanie można śmiało powtarzać codziennie.

Palenie papierosów i alkohol — jak wpływają na ciśnienie krwi?

Aby skutecznie redukować nadciśnienie tętnicze, rezygnacja z papierosów będzie konieczna. Głównie dlatego, że powodują one wzrost ciśnienia krwi i zwiększają częstotliwość rytmu serca. Nikotyna pobudza układ współczulny, podwyższając tym samym wartość ciśnienia tętniczego. Palenie wpływa niekorzystnie na gospodarkę lipidową, może także uszkadzać śródbłonek naczyń, zmniejszając wytwarzanie tlenku azotu i prostacyklin, które odpowiadają za rozszerzanie naczyń krwionośnych.

Jeżeli chodzi o alkohol, należy znacząco ograniczyć jego spożycie. Alkohol będzie podwyższał ciśnienie krwi w przypadku dawki 20-30 g dziennie u mężczyzn oraz 10-20 g u kobiet. Co ważne — osoby przyjmujące leki na nadciśnienie tętnicze powinny całkowicie zrezygnować z napojów alkoholowych, bo obniżają one ich skuteczność oraz mogą wchodzić w niebezpieczne dla zdrowia reakcje.

Czy istnieje uniwersalna metoda na obniżenie ciśnienia krwi?

Tak. Niefarmakologicznym sposobem na walkę z nadciśnieniem tętniczym są trzy opisane wyżej czynniki, a więc:

  • redukcja spożycia soli kuchennej oraz zdrowa, odpowiednio zbilansowana dieta,
  • rezygnacja z wyrobów tytoniowych i alkoholu,
  • wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej.

Jeżeli jednak nadciśnienie tętnicze jest w bardziej zaawansowanym stadium, wówczas niezbędne będą leki, przepisane przez specjalistę. W razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem.

Podsumowanie

Wysokie ciśnienie krwi to schorzenie, które należy leczyć. Zaniedbanie może doprowadzić do powikłań i innych chorób, a w najgorszym przypadku zgonu. Nadciśnienie tętnicze dotyka osoby w różnym wieku, nie tylko seniorów. Może być spowodowane niezdrowym trybem życia lub mieć podłoże genetyczne. Aby skutecznie obniżać ciśnienie krwi bez stosowania farmakoterapii, należy spożywać jak najmniej soli (nie więcej niż 5 g na dobę), jeść dużo warzyw i owoców oraz unikać przetworzonej żywności. Należy również regularnie się ruszać oraz wykluczyć papierosy i alkohol.

Pamiętaj jednak, że zdrowy tryb życia i odpowiednia dieta pomogą obniżyć nadciśnienie tętnicze w pierwszym stadium, ale koniecznie trzeba udać się do lekarza specjalisty, by zbadać problem i ustalić prawidłową ścieżkę postępowania. Pamiętajmy, aby unikać stresu. Świetnie łagodzi go aktywność fizyczna, warto więc dobrać dyscyplinę, która sprawi nam przyjemność.