Post przerywany — Czym jest? Jakie są jego rodzaje?

Każdy z nas powinien zdrowo się odżywiać. Jednak pracując sporo, jest to trudne. Niestety złe nawyki żywieniowe powodują szybki przyrost dodatkowych kilogramów. Stąd też pojawiają się różne diety, a także modele żywieniowe. Dziś przyjrzymy się jednemu z nich, a dokładnie mamy tutaj na myśli post przerywany.

Czym jest post przerywany?

Post przerywany jest terminem, który zyskuje coraz większą popularność. Jest to model żywienia, w którym stosuje się czasowe ograniczenia w spożywaniu pokarmów. Przedział czasowy nazywany jest tutaj oknem żywieniowym i dobiera się go indywidualnie. Właśnie w owym oknie żywieniowym możliwe jest spożywanie posiłków. Po zamknięciu okna żywieniowego następuje okres poszczenia, w którym nie można nic jeść. Dopuszczalne jest tylko picie wody, oczywiście niegazowanej. 

Jakie są zasady postu przerywanego?

Każdy model żywieniowy ma określone zasady i nie inaczej jest w przypadku postu przerywanego. Tutaj najważniejszą zasadą jest wyznaczenie czasu, w którym będziemy spożywać posiłki oraz okresu, w którym będziemy pościć. Warto wiedzieć, że w przeciwieństwie do innych modeli żywieniowych, w tym przypadku nie ma wyznaczonych produktów, które powinno się jeść czy też nie powinno. Zatem wybór dań, ale też koncepcja ich przygotowania zależy od naszych własnych preferencji smakowych, przy czym zaleca się spożywanie zdrowych dań przygotowanych na bazie nieprzetworzonych produktów. Posiłki powinny być zbilansowane i zawierać odpowiednie ilości składników odżywczych.

Zgodnie z zasadami piramidy żywienia ponad 75% miejsca na talerzu powinny zajmować warzywa. Odpowiednie zbilansowanie dań zapobiega powstawaniu niedoborów pomimo krótszego czasu spożywania posiłków i robienia sobie dłuższych przerw w formie postu. Trzeba jeszcze pamiętać o tym, że kaloryczność dań jest uzależniona od tego, jaki cel chcecie osiągnąć. Jeżeli post przerywany ma służyć redukcji masy ciała, to należy bezwzględnie zmniejszyć podaż energii do wartości poniżej dziennego zapotrzebowania. Oznacza to, że bilans energetyczny musi być ujemny. W innym przypadku nie dojdzie do redukcji dodatkowych kilogramów. 

Rodzaje postu przerywanego

Wyróżniamy dwa rodzaje postu przerywanego. Ze względu na długość okresów poszczenia możemy wymienić:

  • model TRF (16:8) – TRF pochodzi od słów Time-Restricted-Feeding. Jest to wariant, w którym wyznacza się okno żywieniowe. Najczęstszym wariantem jest podział 16:8, co oznacza 16 godzin postu i 8 godzin czasu, w którym można spożywać posiłki. Trzeba pamiętać, że wybierając ten model należy go przestrzegać w każdym dniu tygodnia, a przy tym zachować podobne godziny, w których stosuje się post i spożywa się posiłki. 
  • model ADF – jest to skrót od słów Alternate-Day-Fasting. W tym przypadku stosuje się okresy postu, które liczone są w całych dniach. Tydzień podzielony jest więc na dwa dni, czyli w ciągu 5 dni możecie spożywać posiłki oraz dwa dni, w których obowiązuje Was całkowity post. Dopuszczalne jest tylko picie wody. Pamiętajcie jeszcze, że w dni, w których możecie spożywać posiłki nie ma wyznaczonego okna żywieniowego. 

Post przerywany — dla kogo to dobry wybór?

Post przerywany jest modelem żywieniowym, który dedykowany jest osobom prowadzącym zdrowy styl życia. Ale mogą go stosować także osoby, które chcą schudnąć czy oczyścić organizm. Sprawdzi się również dla osób, które prowadzą aktywny styl życia i nie mają czasu na częste przygotowywanie zdrowych dań.

Założenie jest bardzo proste, a mianowicie, zamiast spożywać codziennie jedzenie przetworzone lepiej wyznaczyć sobie okna czasowe, w trakcie których ma się więcej czasu na przygotowanie zdrowych dań. Ten wariant żywieniowy polecany jest także dla osób, które zmagają się z bezsennością i często zmagają się z niestrawnością. Dłuższy przedział czasowy, w którym nie spożywa się posiłków, pozytywnie wpływa na trawienie, które pobudza.

A jeśli szukasz lekkiej diety, która idealnie sprawdza się dla osób z problemami trawiennymi, zapoznaj się z naszą dietą lekkostrawną.

Przeciwwskazania do stosowania postu przerywanego

Odpowiednio prowadzony post przerywany zasadniczo uznaje się za bezpieczny, przy czym występują przeciwwskazania. Otóż ten model żywienia nie może być stosowany przez kobiety w ciąży czy też w okresie laktacji. Nie jest również rekomendowany w przypadku osób, które mają problemy hormonalne czy też cierpią z powodu zaburzeń odżywiania. Post przerywany nie może być w żadnym wypadku stosowany przez diabetyków. Nie zaleca się go także pracującym fizycznie oraz osobom, które intensywnie trenują. Aby nie doszło do niedoborów, post przerywany musi opierać się na przygotowaniu odpowiednio zbilansowanych posiłków, które są oparte na dużej ilości warzyw.

Zalety i wady postu przerywanego 

Post przerywany ma zarówno zalety, jak i wady. Stosując okresowe głodówki, można oczyścić organizm z toksyn, ale też macie większą kontrolę nad ilością spożywanego jedzenia. Przy odpowiednio stosowanym poście przerywanym można stosunkowo szybko i łatwo schudnąć. Wiele osób uważa, że stosowanie postu przerywanego wpłynęło na jakość ich snu. Przestały one cierpieć na bezsenność i pomimo stosowania głodówek mają więcej energii. Standardowo okno żywieniowe zamyka się w godzinach popołudniowych bądź wczesno wieczornych. Dzięki temu nie dochodzi do szybkiego spadku energii, ale nie występuje też uczucie ciężkości. Jak więc widzicie, zalet jest całkiem dużo. Ale przejdźmy do wad. Przede wszystkim nieodpowiednio zbilansowana dieta może prowadzić do niedoborów.

Pojawia się też problem z kontrolą. Otóż wiele osób w trakcie okna żywieniowego przejada się, czego skutkiem są problemy gastryczne: ból brzucha, wzdęcia czy biegunki bądź zaparcia. W trakcie okna żywieniowego nie można więc objadać się oraz spożywać dań smażonych czy ciężkostrawnych. Trzeba jeszcze wiedzieć, że nadmiar jedzenia, które zostanie spożyte w krótkim czasie, plus robienie długich przerw może spowodować spowolnienie metabolizmu. To z kolei może przełożyć się na dodatkowy przyrost kilogramów. 

Jeżeli zastanawiacie się nad tym, czy post przerywany jest bezpieczny i macie jakiekolwiek wątpliwości, to skonsultujcie swoją decyzję z lekarzem. Pamiętajcie jeszcze, aby wybierać wysokiej jakości produkty spożywcze. Doskonale sprawdzają się organiczne. W czasie postu przerywanego bezwzględnie należy zrezygnować z picia alkoholu, który spowalnia metabolizm i jest niezdrowy. Jeżeli już zdecydujecie się na post przerywany, to musicie go bezwzględnie przestrzegać, gdyż tylko wtedy daje dobre efekty.